W przypadku ogrzewania tradycyjnego istnieje możliwość montażu różnego typu kotłów. Od tego, jaki piec będzie zastosowany, zależeć będą pozostałe elementy instalacji jak grzejniki czy średnica przewodów, którymi płynie woda. Co zrobić gdy mając wspomniany układ, podejmiemy decyzję o wymianie pieca na gazowy? Zobaczmy, czy jest to możliwe?
Zalety instalacji na piec gazowy
Podstawową zaletą gazu w domu jest wygoda w obsłudze systemu. Dzięki nowoczesnym sterownikom możemy regulować temperaturę w każdym z pomieszczeń, bez konieczności dokładania opału, rozpalania, ciągłego czyszczenia kotła. Kolejną korzyścią jest niemal zerowa emisja zanieczyszczeń do atmosfery w porównaniu z piecami na węgiel czy drewno. Gaz spala się praktycznie całkowicie bez generowania sadzy czy popiołu. Decyzja o zmianie kotła na gazowy to również o wiele niższy rachunek w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym przy tym samym komforcie i standardzie życia.
Jak wymienić kocioł na piec gazowy?
Wymiana kotła na piec gazowy wymaga projektu i dobrania mocy nowego urządzenia. Nie warto iść na półśrodki i od razu zwrócić się do fachowca w dziedzinie zakładania i modernizacji instalacji gazowych, gdyż od tego zależeć będzie wydajność systemu, jak również komfort korzystania z ogrzewania gazowego i dostatecznej ilości ciepłej wody użytkowej. Przebieg zamiany pieca będzie inaczej przebiegał w istniejącej już instalacji, budynku, w którym gaz będzie jedynym źródłem ciepła, jak też przy pełnej termomodernizacji zakładającej montaż pieca dwufunkcyjnego. W przypadku gdy dom ma podłączony gaz, należy uzyskać pozwolenie, po przedłożeniu projektu instalacji wykonanym przez osobę z uprawnieniami. Pierwsze uruchomienie kotła, jego regulacja, powinny zostać potwierdzone wpisem do karty gwarancyjnej.