Kiedy opłaca się wymiana pieca na gazowy?

piec-gazowy

Podjęcie decyzji o zmianie dotychczasowego niewydajnego ogrzewania na piec gazowy lub inne źródło ciepła, jest właściwym posunięciem. Do tego jeśli wymianie ma podlegać stary piec węglowy – często jest to rozwiązanie konieczne ze względu na ustawę antysmogową, a na pewno słuszne z punktu widzenia ekologii. Spalanie węgla wiąże się z ogromną emisją zanieczyszczeń do środowiska i choć piece gazowe wykorzystują paliwa kopalne, spaliny nie są aż tak toksyczne.

Jakie są zalety ogrzewania gazowego?

Współczesne piece gazowe są urządzeniami wysokiej jakości, a ich użytkowanie jest w pełni bezpieczne. W odróżnieniu od pieców węglowych, ich obsługa jest wyjątkowo łatwa, ponieważ większość procesów odbywa się automatycznie. Wymiana pieca na gazowy jest korzystna w kontekście oszczędności energii, ekologii i wydajności. Koszt gazu ziemnego jest o wiele niższy od oleju opałowego, a tym bardziej od energii elektrycznej. Ponadto wymiana pieca jest dofinansowywana, więc inwestycja może zwrócić się w całości. Często wystarczy zmienić sam piec, bez konieczności przerabiania instalacji grzewczej.

 Jak działa kocioł kondensacyjny?

Obecnie największą efektywność energetyczną można osiągnąć dzięki instalacji kotła kondensacyjnego. Jego podstawową zaletą jest odzyskiwanie większej ilości ciepła we wtórnym obszarze skraplania bez jego utraty, jak to ma miejsce w przypadku typowych pieców gazowych. Kocioł kondensacyjny może być dwufunkcyjny – jednocześnie ogrzewać pomieszczenia oraz wodę. Montowany jest najczęściej w kuchni lub w łazience. Czuły piec potrafi dostosować swoją pracę do panujących wewnątrz warunków, więc zastąpienie nim pieca węglowego może okazać się dużym przełomem w domowym ogrzewaniu. Warto podkreślić, że wymiana pieca na gazowy wcale nie musi być skomplikowana i droga.