Skąd można brać gaz do domu?

bojler gazowy

Gaz w domu może być wykorzystywany do różnych celów. Pozwala na wygodne — porównywalne do tego z ciepłowni miejskiej, ogrzanie obiektów budowlanych, dostarcza ciepłej wody użytkowej, po podłączeniu do urządzeń AGD umożliwiaj przyrządzenie ciepłych posiłków. Skąd go można wziąć?

Rodzaje instalacji gazowych

Instalacja gazowa w domach jednorodzinnych może być dwojakiego rodzaju. Pierwszym typem jest system ziemny, drugiem zbiornikowy na gaz płynny. Nierzadko trzecim podtypem sposobu wykorzystania gazu w domu, są piecyki gazowe zasilane z butli, zwykle wypełnionej mieszanką propan-butan (w odróżnieniu od tzw. gazu technicznego, stosowanego do różnego rodzaju robót, gdzie butla nabijana jest propanem).

Domowe instalacje gazowe w praktyce

Nie wszędzie możliwe jest „podciągnięcie” gazu ziemnego. Niekiedy jest to zbyt kosztowne, innym razem technicznie niemożliwe i mijające się z celem. W takim przypadku rozwiązaniem jest budowa sieci zbiornikowej. Podejmując decyzję o jej montażu, trzeba przede wszystkim pamiętać, by dobór komponentów sieci odpowiadał potrzebom użytkowników i warunkom wynikającym z właściwości fizykochemicznych gazu. Nie wszędzie można postawić każdy typ zbiornika. Wyróżnia się bowiem takie, które instalowane są w wersji naziemnej i takie umieszczane pod ziemią. Dobór rozwiązania zależy od powierzchni działki, poziomu wód gruntowych oraz względów estetycznych.

Bezpieczeństwo a gaz w domu

Domowymi odbiornikami gazu mogą być: kotły gazowe (centralne ogrzewanie z funkcją podgrzewu wody użytkowej), podgrzewacze ciepłej wody użytkowej, kuchnie gazowe, kominki gazowe.

Jeśli tylko zadbamy o najwyższą jakość urządzeń oraz zlecimy montaż doświadczonej ekipie monterskiej, z konkretnymi uprawnieniami zawodowymi i praktyką w zawodzie — każdy rodzaj systemu gazowego będzie bezpieczny w użytkowaniu na co dzień. Równie ważny co montaż w tej kwestii, jest zadbanie o prawidłową i sprawną wentylację w budynku jednorodzinnym.